NİĞDE'DE PİDECİLİK YAPAN İZZET GÜNAY: "BİZ GELEN ZAMLARI UYGULASAK HALK PİDE YİYEMEYECEK"


Niğde'de 12 yaşından beri pidecilik yaptığını belirten İzzet Günay gelen zamlardan sonra ürünlerine mecburen zam yaptıklarını belirtti. Günay, "Şimdi enflasyona gelen zamlara göre hareket edersek o zamları biz koyduğumuz zaman pide fiyatı yükselecek, 60-70 liradan aşağıya olmayacak bu sefer de halk yiyemeyecek. Yiyemeyeceği için de işler düşecek, işler düştüğü zamanda elemanlara yansıyacak.

Reklamlar
Reklamlar

ENES CAN ÖZMEN

Niğde'de 12 yaşından beri pidecilik yaptığını belirten İzzet Günay gelen zamlardan sonra ürünlerine mecburen zam yaptıklarını belirtti. Günay, "Şimdi enflasyona gelen zamlara göre hareket edersek o zamları biz koyduğumuz zaman pide fiyatı yükselecek, 60-70 liradan aşağıya olmayacak bu sefer de halk yiyemeyecek. Yiyemeyeceği için de işler düşecek, işler düştüğü zamanda elemanlara yansıyacak. Elemanlara yansıdığı zaman da mecbur işten çıkarma zorunluluğu olacak çünkü kazanmadıktan sonra iş olmadıktan sonra hareket olmadığı zaman iş potansiyeli düştüğü zaman ister istemez eleman sayısı da azalacak bu herkese yansıyacak" dedi.

Niğde'de pidecilik yapan İzzet Günay, " Geçen sene biz odunun tonunu 800 liraya alıyorduk şimdi 2300-2500 yerine göre değişiyor yani yüzde 200-300 zam geldi. Elemanlar desen asgari ücrete zam geldi. Zam yapmak zorunda kalıyorsun. Bu sefer de unun, odunun, etinin, sebze bunların maliyeti de yüzde 300 zam olduğu için mecbur kalıyorsun biz de onları düşünerek zam yapıyorsun. Olan yine bize oluyor biz aynı işi yapıyoruz kazanç yok fiyat artışlarından dolayı zammı da uygulayamıyoruz" diye konuştu.

"HER ŞEYE YÜZDE 200-300 ZAM GELDİ" 

İzzet Günay şunları söyledi:

"Geçen sene unumuz 160-170 liraydı bir çuval unumuz şu anda 550-580 lira yani yüzde 300- 350 zam geldi. Kıymayı biz geçen sene 60 liraya alıyorduk 130-140 lira ondan sonra paket kutularımız diyelim 60 kuruştu o zamanlar şimdi 3 lira. Yani her şeye, aldığımız poşetinden tut ambalaj ürünlerinden tut sebzesine kadar her şeye yüzde 200- 300 zam geldi. Bizim fiyatlara da gelince geçen sene bizim fiyatlarımız 20-25 liradan başlıyordu şimdi 40 lira. Gelen zamlara bakacak olsan tek porsiyon sattığımız etli ekmek 50- 60 liradan aşağıya olmaması lazım ama biz bunu yüzde on yüzde beş arttırım yaparak 40 liraya denkledik. Hem halk sebeplensin hem biz sebeplenelim hem işimiz yürüsün hem alım gücü düşmesin diye bunları düşündük.

"HERKESİN ALIM GÜCÜNE GÖRE HAREKET EDİYORUZ"

Yiyen olacak ama pahalı gelecek. Durumu iyi olan var, olmayan var, yemek isteyip alamayan var. Biz diyoruz ki elit kesim de yesin, orta kesim de yesin, alt kesim de yesin herkes sebeplensin. İkincisi biz Niğde'de bu işi tek yapıyoruz, başka etli ekmek salonu yok. Tek olduğumuz için de biz herkese hitap etmek istiyoruz durumu iyi olan da olsun alt kesim de olsun. Hemen hemen öyle oldu yüzde yüz olmasa bile yüzde seksen zam geldi. Yapmak zorunda da kalıyorsun. Bazen tepki görüyoruz durmadan zam geliyor, durmadan zam geliyor o da bizim elimizde olmayan sebeplerden dolayı oluyor. Mecbur yapmak zorunda kalıyorsun. Ama elimizden geldiği kadar minimum seviyede tutmaya çalışıyoruz hem halk rahatsız olmasın hem biz rahatsız olmayalım herkesin alım gücüne göre hareket ediyoruz.

"ZAMLARA GÖRE HAREKET EDERSEK HALK PİDE YİYEMEYECEK" 

Şimdi enflasyona göre gelen zamlara göre hareket edersek, o zamları biz koyduğumuz zaman pide fiyatı yükselecek 60-70 liradan aşağıya olmayacak. Bu sefer halk da yiyemeyecek. Yiyemeyeceği için de işler düşecek, işler düştüğü zamanda elemanlara yansıyacak. Elemanlara yansıdığı zaman da mecbur işten çıkarma zorunluluğu olacak çünkü kazanmadıktan sonra, iş olmadıktan sonra hareket olmadığı zaman iş potansiyeli düştüğü zaman ister istemez eleman sayısı da azalacak bu herkese yansıyacak yani. Geçen sene biz odunun tonunu 800 liraya alıyorduk şimdi 2300-2500 yerine göre değişiyor yani yüzde 200-300 zam geldi. Elemanlar desen asgari ücrete zam geldi. Zam yapmak zorunda kalıyorsun. Bu sefer de unun, odunun, etinin, sebze bunların maliyeti de yüzde 300 zam olduğu için mecbur kalıyorsun biz de onları düşünerek zam yapıyorsun. Olan yine bize oluyor biz aynı işi yapıyoruz kazanç yok fiyat artışlarından dolayı zammı da uygulayamıyoruz."

Reklamlar
Reklamlar


Bir Yorum Yaz
Bu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve Koşullar