Niğde'de 112 Çağrı Merkezini meşgul eden 32 kişiye 18 bin lira ceza kesildi


Niğde Valiliği 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü yaptığı açıklamada 2022 yılının ilk altı ayının istatistiklerini yayınladı.
Niğde'de 112 Çağrı Merkezini meşgul eden 32 kişiye 18 bin lira ceza kesildi

Reklamlar
Reklamlar

Acil Çağrı Merkezini gereksiz yere meşgul eden 32 şahsa toplam 18 bin lira ceza kesildi.

2022 yılı ilk altı ayında Niğde 112 Acil Çağrı Merkezine 211 bin 754 çağrı geldiği ancak gelen çağrıların yüzde 45'nin gereksiz aramalar olduğu ortaya çıktı. Gereksiz aramalardan dolayı çağrı merkezinin meşgul edildiği ve gerçek hastalara ulaşmada ve tedarikte sıkıntı yaşandığı belirtilirken, ekonomik zararlarının da olduğu dile getirildi.

Çağrı Merkezlerini asılsız ihbarlarla meşgul etmenin 5326 sayılı Kabahatler Kanununa göre 561 lira cezası var. Cezalar ise valilikler tarafından veriliyor. Niğde'de de 2022 yılının ilk altı ayında 32 kişiye toplam 18 bin 513 lira para cezası uygulandı.

Niğde Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada acil ihtiyacı olan vatandaşlara en kısa sürede yardım yapılması için çağrı merkezinin gereksiz meşgul edilmemesi uyarısı yapıldı.

Yapılan açıklamada; "112 Acil Çağrı Merkezimizin acil çağrı hizmetlerinin düzenli, süratli, etkin ve verimli yürütülmesi için acil yardıma ihtiyacı olan vatandaşlarımıza en kısa sürede yardımda bulunulması amacıyla, hatlarımızı gereksiz yere meşgul eden kişileri ahlaki ve vicdani sorumluluğa davet ediyoruz. Aksi halde idari para cezası ve aramanın niteliğine göre suç duyurusunda bulunulacağından gerekli hassasiyetin gösterilmesi hususu; Kamuoyuna saygıyla duyurulur." ifadeleri kullanıldı.

Reklamlar
Reklamlar


Bir Yorum Yaz
Bu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve Koşullar